5 sposobów na jesienny spleen za oknem biura. Pomysły dla pracowników na jesień

Wakacje za nami. Zwyczajowo sezon pikników rodzinnych i różnego rodzaju imprez plenerowych, w tym roku poskąpił nam radości i ograniczył do oglądania koncertów muzycznych bez udziału publiczności. Reżim sanitarny wymusił przeniesienie wielu eventów, również firmowych na przyszły rok. Skoro na imprezy w plenerze pozostaje nam czekać aż do wiosny, jak przeżyć w pracy kiedy za oknem jesienno-zimowa słota?

Pomysły dla pracowników na jesień

1. Nie rezygnuj z eventów w firmie

Nawet jeżeli miałyby się odbywać w reżimie sanitarnym lub w formie online. Bez pozytywnej energii w sezonie jesienno-zimowym będzie ciężko utrzymać motywację do pracy. Okazje do wspólnego świętowania znajdziesz na naszej stronie w zakładce – Inspiracje.

2. Uatrakcyjnij standardowe procesy HRowe.

Angażując w zachodzące zmiany pracowników, możesz na przykład:

 – przyjrzeć się doświadczeniom kandydata w Twoje firmie, proponując wcielenie się w “tajemniczego klienta” kilku pracownikom – najlepiej jeżeli namówisz ich na lekką charakteryzację, by nie rozpoznano ich od progu 😉. Dzięki temu zyskasz wartościowy feedback o tym, jak odbierany jest każdy z etapów rekrutacji.

– przeprowadzić badanie potrzeb rozwojowych za pomocą ankiety połączonej z loterią, gdzie nagrodami będą np. książki o tematyce rozwojowej, wejściówki na webinary i konferencje online

– zrewidować zawartość welcome pack. Pamiętacie plastikowe bidony, pudełka śniadaniowe czy peleryny schowane w plastikowej piłeczce? Tego rodzaju gadżety dawno stały się passe i raczej niechętnie przyznamy się, że wciąż mamy je w firmie 😉. EKO zagościło na dobre w katalogach dostawców akcesoriów firmowych i skradło serca klientów. Co więcej, pandemia wygenerowała kilka nowych artykułów, w jakie możemy wyposażać pracowników na starcie. Czy to nie najlepszy moment, by odświeżyć zestaw firmowych gadżetów? O to co powinno się w nim znaleźć najlepiej zapytać pracowników a może nawet i kandydatów. Zaproś zainteresowaną grupę na warsztat focusowy lub do ankiety z propozycjami artykułów. Jeżeli masz więcej czasu i energii by potraktować temat w niekonwencjonalny sposób sięgnij po design thinking, efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć 😉

zachęć pracowników do feedbacku skoncentrowanego na kompetencjach, które przydały się w czasie covidowego kryzysu, niepewności, adaptacji do nowej rzeczywistości, zamiast do standardowej oceny pracowniczej. W końcu wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych narzędzi 😊

pomysły dla pracowników na jesień

3. Zaangażuj pracowników w CSR

Temat pomocy nie schodził z nagłówków serwisów informacyjnych przez pierwsze 3 miesiące pandemii. Firmy czuły się odpowiedzialne nie tylko za swoich pracowników, ale często podejmowały niesamowite inicjatywy wspierające służbę zdrowia. Po tym jak oswoiliśmy się z pandemią, potrzeba “pomocy potrzebującym” na froncie walki z covid19 spowszedniała. Jesień to dobra pora by zrewitalizować inicjatywy pomocowe, jakie o tej porze roku integrowały Wasz zespół wokół wspólnego celu. Może za sprawą Waszego know-how, produktów czy usług jesteście w stanie odpowiedzieć na potrzeby grupy społecznej, która akurat boryka się z problemami. Może pracownicy mają w głowach wiele pomysłów jak Wasz biznes mógłby wspierać tych, którzy tego potrzebują. Może nawet uda Wam się dotrzeć do tych, którzy o tą pomoc nie mają odwagi poprosić.
jak zadbać o atmosferę w firmie jesienią? CSR

4. Zainwestuj w Wellbeing

Chcąc sprawnie reagować w sytuacji kryzysowej, skutecznie opierać się zagrożeniu zakażeniem wirusem a przy tym pozostać jeszcze zmotywowanym do pracy, niezbędna jest dbałość o swój dobrostan zarówno w domu jak i w pracy. Pracodawcy powinni zrozumieć, że stres wywołany poczuciem zagrożenia o losy biznesu  towarzyszy nie tylko osobom zarządzającym firmą, ale również pracownikom. 

Gdy do tego dodamy jeszcze troskę o zdrowie rodziny i obawę o utratę pracy, dostajemy ogromną kumulację napięcia psychicznego, które niezrównoważone pozytywnymi emocjami, chwilą odprężenia, odpoczynku, może spowodować obniżenie motywacji do pracy, narastające poczucie bezsilności, w końcu frustrację. Stąd też mimo racjonalnej potrzeby oszczędności, nie zamykajmy się na różne formy wsparcia kondycji psycho-fizycznej pracowników. 

Nie musisz wydawać dużych pieniędzy, by skorzystać z ćwiczeń relaksacyjnych oferowanych w sieci (wystarczy wybrać kilka wartościowych materiałów video i podlinkować w wiadomości wysłanej do pracowników). Możesz poprosić Twojego dostawcę pakietów medycznych o uruchomienie infolinii oferującej porady psychologiczne lub zorganizować kilka sesji webinarowych, w czasie których specjaliści podpowiedzą pracownikom jak radzić sobie z negatywnymi emocjami w czasie pandemii.

5. Wyczekuj Świąt!

Ani się obejrzysz, a za oknem zamiast kolorowych liści pojawi się pierwszy szron a może nawet mróz. W tych czasach pogoda w grudniu jest wielką niewiadomą, ale nie musi nią być sposób, w jaki Twoja firma będzie świętowała Boże Narodzenie. Kiedy czekamy na coś pozytywnego, sam czas oczekiwania może być dla nas kojący, budujący, motywujący do działania tu i teraz. 
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć pracowników do wygenerowania pomysłów na świąteczne atrakcje już teraz, jesienią. Tym bardziej, że w tym roku najprawdopodobniej będziemy musieli się obejść bez tradycyjnej wigilii firmowej, spotkania mikołajkowego w gronie rodzin pracowników i innych inicjatyw gromadzących większą liczbę osób. 
Czeka Was nie lada wyzwanie, by zaproponować coś, co nie kłóci się z zasadami reżimu sanitarnego a jednak wprawi Was w świąteczny nastrój i  zintegruje wokół wspólnych wartości. Odpowiednio wcześnie zainicjowany proces twórczy zwiększa szansę na realizację wybranych inicjatyw z sukcesem, powodzenia!

Jak widzicie jesień w organizacji może oznaczać moc atrakcji dla pracowników, nawet takich, które nie wymagają od zespołów HR inicjowania zupełnie nowych projektów, a zaledwie odświeżenia i uatrakcyjnienia procesów, które pracownicy już dobrze znają.

Sprawdź nasze pomysły na eventy kalendarzowe

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy.
  • Dodaj komentarz